Vlastnosti červeného cedru

ODOLNOST PROTI HNILOBĚ

Jádrové dřevo červeného cedru je známé svou odolností proti hnilobě. Tato přírodní trvanlivost se přičítá přítomnosti fenolickým výtažkům, především thujaplicinům, a do jisté míry i ve vodě rozpustným fenolinům, které jsou toxické pro řadu dřevohnilobných hub. Západní červený cedr má trvanlivost druhého řádu (Class 2) v Evropě a v Austrálii, což je nejvyšší kategorie trvanlivosti pro uváděná měkká dřeva.

ROZMĚROVÁ STABILITA

Západní červený cedr má vynikající rozměrovou stabilitu, která je dána jeho nízkou hustotou a nízkým faktorem sesychání. Hlavním důvodem pro tuto stabilitu je skutečnost, že obsah obsah vlhkosti v bodu nasycení vláken je od 18% do 23% v porovnání s 25 až 30% v případě většiny ostatních dřevin. Výsledkem je minimální sesychání a zduření, a vykazování pouze minimálních objemových změn při změnách vlhkosti. Nižší absorpce vody je výsledkem vysokého výtažkového obsahu, který blokuje možnosti absorpce. Tyto vlastnosti tedy předurčují použití západního červeného cedru pro obložení, lištování a další aplikace, jako jsou sauny, kde je rozměrová stabilita a voděodpudivost důležitým faktorem.

  • MIMOŘÁDNÁ ODDOLNOST PROTI DŘEVOKAZNÝM HOUBÁM A ŠKŮDCŮM.
    Červený cedr se výjimečně hodí na venkovní dřevěné konstrukce vzhledem k jeho oddolnosti rozměrové stabilitě. Vyjímešně se hodí na různé typy stínění, pergol fasád apod.
  • NÍZKÁ HMOTNOST
    Měkká dřevina s nizkou hmotností, která je cca 350kg/m3.
  • TEPELNĚ IZOLAČNÍ VLASTNOSTI
    Červený cedr pomáhá efektivně snížit náklady za vytápění. Nízká hustota dřeviny přináší výbornou tepelnou izolací, neboť obsahuje malý objem vázané vody.
  • ROZMĚROVÁ STABILITA
    Západní červený cedr vyniká rozměrovou stabilitou a výbornou zpracovatelností. Materiál vyniká malými deformacemi, kroutivostí, rozpínavosti, korýtkováním či točivostí.